> > Wpis-do-ksiegi-wieczystej

Wpis do księgi wieczystej

W celu określenia prawnego stanu nieruchomości konieczne jest dokonanie wpisu do księgi wieczystej. Wpisu do księgi wieczystej może dokonać Sąd Wieczystoksięgowy w postaci sędziego lub referendarza sądowego. W niektórych przypadkach wniosek o wpis do księgi wieczystej może złożyć notariusz, po zakończeniu czynności notarialnych. Zapewniam fachowe doradztwo oraz kompleksowe świadczenie czynności notarialnych w zakresie wpisu do księgi wieczystej.

Kiedy należy złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej?

Wpis do księgi wieczystej odbywa się w postępowaniu niemającym charakteru procesowego, na podstawie wcześniej złożonego wniosku.

Wniosek o wpis do księgi wieczystej należy złożyć w przypadku:

  • nabycia nieruchomości w spadku;
  • ustanowienia hipoteki;
  • podziału nieruchomości;
  • sprostowanie księgi wieczystej;
  • zakupu nieruchomości;
  • zakończenie budowy nieruchomości.

Kto może złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej?

W przypadku nabycia nieruchomości oraz użytkowania wieczystego wniosek o wpis do księgi wieczystej może złożyć notariusz, na mocy sporządzonego aktu notarialnego. Dokonać tego może od razu po zakończeniu czynności notarialnych. W pozostałych przypadkach, jak na przykład nabyciu nieruchomości w spadku obowiązek złożenia wniosku należy do właściciela nieruchomości.

Warto zasięgnąć fachowej porady w zakresie wpisu do księgi wieczystej u notariusza. Podpowiem, kiedy należy złożyć wniosek oraz z jakimi formalnościami należy liczyć się w poszczególnych przypadkach. W celu uzyskania większej ilości informacji zapraszam do kontaktu.